MAGICKÝCH 21 DNÍ

25. júla 2018by jogastudio
jóga-a-meditácia.jpg

Magických 21 dní

Každý sa stretol v živote s tým, že sa potreboval zbaviť nejakého starého zvyku, alebo potreboval nabrať nový. Zvlášt v joge potrebujeme pracovať so sebadisciplínou, lebo bez nej sa nikam nedostaneme, ale pre mnohých je to spočiatku ťažké, kým vôľa ešte nie je tak pevná a silná. Ak chceme meditovať, alebo robiť očistné techniky, potrebujeme si privstať. Ak sa chceme začať stravovať zdravšie, potrebujeme zmeniť návyky. Ak chceme pravidelne cvičiť, potrebujeme si vytvoriť ten správny zvyk. A namiesto vyhovárania sa, prečo to práve dnes nejde, je dobré hľadať spôsob ako si pomôcť.  (To si ale samozrejme musíme najskôr všimnúť tento „problém“.)

Podľa mojich vlastných skúseností, ak viem, čo chcem docieliť, napríklad chcem vstávať ráno o piatej, stačí to len urobiť. Jednoduché. Nepremýšľať, nehľadať dôvody prečo nie, len to UROBIŤ. Samozrejme zo začiatku to bude ťažké, lebo práve naša myseľ je to, čo nám najviac škodí. Práve preto je dôležité si zadať zámer a všetko ostatné tomu prispôsobiť. V počiatkoch sa do toho musíme nútiť, necítime sa v tom komfortne, ale tam sa cibrí naša pevná vôľa, a po dosiahnutí 21 dní sa naše „utrpenie“ stáva nezlomným zvykom. Takto dokážeme všetky naše neušľachtilé návyky zameniť za ušľachtilé.

21 dní  je doba, keď sa pri presťahovaní na nové miesto začneme cítiť ako doma. Za 21 dní si pri pôste kompletne prečistíme fyzické telo. 21 dní meditácie nám pomôže dostať sa hlbšie do svojho vnútra.

Neznamená to však, že keď dodržíme 21 dní, sme „za vodou“. Stále udržiavame zvyk, ale stane sa pevnejším a bude prirodzenou súčasťou nášho života.

21 dní som držala pôst  na destilovanej vode. Za 21 dní sa kompletne prečistí naše fyzické telo a je ako telo novorodenca. Zbavíme sa všetkých škodlivých usadenín, zárodkov chorôb, o ktorých možno ani nevieme, zbavíme sa zbytočného tuku. Na 20-ty deň prechádza telo acidotickou krízou a niektorí adepti pôstu tento deň nazývajú pôrodom. Ja to nazvem tiež prerodom, lebo zrazu ste na fyzickej úrovni, ale samozrejme aj na duchovnej, úplne nová zmenená bytosť. V materiálnom svete ste za 21 dní totálne prečistili to hmotné, materiálne. Ak vydržíte dlhšie, čistíte sa hlbšie na duchovnej úrovni.

21 dní je tiež čas, kedy sa organizujú zásedy meditácie vippassana z theravadového budhizmu. A to je aj moja skúsenosť, ktorú odporúčam každému (a nemusíte ísť k tomu na zásed meditáce, stačí to urobiť doma pri iných činnostiach). Celý harmonogram bol počas 21 dní, ktoré sme tam strávili, ako nalinajkovaný. Vstávanie o piatej, meditácia v chôdzi a sede, o siedmej raňajky, medzitým meditácie, každý deň všetko v rovnakých časoch. O 12:00 obed, opäť meditácie. Obed bol posledné jedlo dňa, večer o šiestej len čaj s medom a meditácie v chôdzi a sede. Večer dhamma talk učiteľa, ktorý meditáciu viedol. Je to vynikajúce, zmieňuje sa o tom aj ajurvéda, že by sme mali jesť v rovnaký čas, vstávať a ísť spať v rovnaký čas. A ak to robíte 21 dní, telo akoby sa zrenovovalo a je zharmonizované, inak mu dávame šoky v rôznych podobách.

Viem, že v živote je to trochu ťažšie, ale odporúčam vyskúšať 21 dní jesť v rovnaký čas, cvičiť v rovnaký čas, vstávať a ísť spať v rovnaký čas a uvidíte aké zázraky sa udejú. Zrazu začnú byť veci pre vás prirodzené a zbavíte sa zlých návykov. Práve preto, že mnohokrát meníme časy svojej praxe ásan, telo je z toho trochu v šoku a nie je vždy pripravené odcvičiť tak, ako si to predstavujeme. Ak cvičíme v rovnakú hodinu, zbavíme sa toho, že cítime únavu, alebo sme príliš stuhnutí. Telo bude s nami spolupracovať, lebo to je ten čas, keď cvičíme ásany. Takisto je to aj s meditáciou a pranájámou, so stravou a pod. Ja považujem týchto 21 dní za magických, lebo neskutočne veľa dokážu zmeniť vo vás samých a krásne nás vyladia a zharmonizujú. Dajú nám rád, ktorý z času na čas potrebujeme.

Mimochodom  mojim obľúbeným výrokom je „Zvyk je železná košeľa“, lebo je pre mňa neskutočne pravdivý a možno práve preto, že sa joge venujem už veľmi dlho, aj najviac precítený a ťahá sa so mnou už od mladých liet. A ten zvyk sa stáva železnou košeľou práve po 21 dňoch.

Jana D.