Učiteľka jogy

JANA DÚŽIKOVÁ

Joga je niečo, čo je súčasťou môjho života už dlho. Začala som robiť jogu pred 16-timi rokmi, ale už aj predtým som robila veľa energetických cvičení, pri ktorých som si neuvedomovala, že pochádzajú z duchovnej praxe. Keď začnete robiť jogu, neuvedomujete si hneď, čo vám prináša, lebo to nie je ľahká cesta. Ale keď sa ohliadnete späť  a pozeráte sa na svoj život, zistíte, že sa neskutočne veľa vecí zmenilo, že sa zmenila celá vaša bytosť, je krajšia a ušľachtilejšia. Zistíte, že milujete svoj život, ktorý vás neunavuje, pretože vaša životná energia sa rozširuje, zistíte, že ho žijete kvalitnejšie, a že máte dostatok energie na poslanie vo svojom živote a zároveň pokoj v hlave, v duši. Prežívate radosť a spokojnosť. Každý sa niekam posúvame, a hranice a limity sa menia. Keď dosiahneme radosť, harmóniu a pokoj, a ak naplníme túžby, ktorých sa nevieme vzdať pri realizovaní v materiálnom svete a žiadne iné nevznikajú, ostáva len jediný cieľ jogína a tým je splynutie s božskou energiou.


O mne


„Joga mi pomohla očistiť sa na fyzickej, ale aj duchovnej úrovni, čo kompletne zmenilo môj život a naučilo ma to prežívať radosť a šťastie v každodennom živote. Ásany mi dali zdravie, silu, flexibilitu a energiu na fyzickej úrovni, ale zároveň aj na duchovnej úrovni. Pranájáma ma naučila lepšej koncentrácii, meditácie mi pomohli rozšíriť vedomie a nasledovanie morálno –etických princípov mi prinieslo pokoj a zároveň radosť a úspech v živote.“

Jana učí od  r.2010, kedy otvorila vlastné jogové štúdio v Bratislave a začala učiť ashtanga jogu ako prvá v Bratislave. Pravidelne cestuje do Indie, kde sa inšpiruje mnohými učiteľmi a učí sa od nich nové techniky v rámci ásan, alebo pranájámy. Jej učiteľom ásan je Vijay Kumar, učiteľ pranájámy BNS Iyengar, Bhante Sujiva – učiteľ meditácie, ale inšpirovali ju na svojej ceste aj mnohí iní, ako Sheshadri, Milan Polášek, Dalibor Štedroňský, Danny Paradis a mnoho iných. “Najdôležitejším učiteľom pre mňa je však moje vlastné vedenie, ktoré je práve vďaka joge stále silnejšie a k tomu sa snažím viesť aj mojich žiakov, pretože joga vedie jogína k absolútnej slobode“.



Ashtanga vinyasa joga – je dynamické prevedenie ásan, kde spolu s udžají dychom, držaním mula bhandy a uddijana bandhy za pomoci drišti (koncentrácia) sa očisťujeme na fyzickej úrovni, keď sa cez silné potenie vďaka udžají dychu rýchlejšie zbavujeme toxínov. Očisťujeme telo, omladzujeme ho a zvyšujeme energiu. Ozdravujeme telo a myseľ.

1.séria ashtanga vinyasa joga (yoga chikitsa) vedie k prečisteniu tela od toxínov,

2.séria ashtanga vinyasa  joga (nadi shodana) vedie k očisteniu nádís a nervového systému.

Pranájáma – dychové cvičenia, ovládnutie energie cez dych, očistenie fyzického tela, ale aj

nervového systému.